روش نگهداری و معرفی گل پرنده بهشتی یا استرلیتزیا

گیاه آپارتمانی مرغ بهشتی با نام علمی STRELITZIA REGINAE از خانواده  Sterlitziaceaمی باشد. آفریقای جنوبی زیستگاه اصلی این گیاه همیشه سبز و دائمی است. به مرغ بهشتی، استرلیتزیا، گل درنا و منقار درنا هم گفته می شود.

مشخصات گیاه آپارتمانی مرغ بهشتی

گیاه آپارتمانی مرغ بهشتی را می توانید به عنوان هدیه برای آشنایان و دوستان خود بدهید. گلبرگ های استرلیتزیا شباهت زیادی به پرنده دارد و برای همین به این اسم شناخته می شود. از زمستان تا بهار گلدهی این گیاه صورت می گیرد. گل ها وقتی به طور کامل باز می شوند گویا شبیه پرنده در حال پرواز هستند. گل های این گیاه برای اینکه رشد خوبی داشته باشند به مساعد بودن شرایط و هوای سرد نیاز دارند. استرلیتزیا گیاهی همیشه سبز است که تا یک متر می تواند رشد کند. برگ ها گیاه مرغ بهشتی سبز روشن و چرمی با شکوفه های آبی ارغوانی و نارنجی می باشد. در ادامه میخواهیم به روش نگهداری و معرفی گل پرنده بهشتی یا استرلیتزیا بپردازیم که بسیار به شما کمک میکند، با ما همراه باشید.

گیاه استرلیتزیا

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی مرغ بهشتی

آبیاری: گیاه مرغ بهشتی در فصل رشد به آب زیادی نیاز دارد و بهتر است خاک گلدان خشک نگردد. توجه داشته باشید که این گیاه برعکس دیگر گیاهان آپارتمانی در مرداد ماه وارد مرحله خواب می شود که باید آب کمتری به آن بدهید. زیرا در حالت خوب آبیاری بیشتر باعث سوختن ریشه ها می گردد. اگر احساس کردید خاک گلدان خشک شده است یک لیوان آب به آن بدهید. در مقابل در زمستان که زمان رشد و گلدهی گیاه آغاز می شود باید دفعات آبیاری افزایش یابد.

دما: بهترین بازه دمایی برای رشد گیاه مرغ بهشتی 16-19 درجه سانتی گراد است. دمای 10-13 در طول شب و دمای 20-22 درجه سانتی گراد در طول روز مناسب برای نگهداری این گیاه می باشد. مرغ بهشتی در زمان گلدهی به دمای پایین نیاز دارد، اما این کاهش دما نباید به مدت طولانی ادامه یابد.

نور: گیاه آپارتمانی استرلیتزیا به نور غیر مستقیم متوسط تا زیاد نیاز دارد. اگر محل نگهداری این گیاه به نور کافی برای رشد دسترسی نداشته باشد، ممکن است وارد گلدهی نشود و یا اینکه گل های تولید شده زود از بین بروند. همچنین با استفاده از نور مصنوعی می توانید گل های زیبای مرغ بهشتی را مشاهده نمایید.

خاک و کوددهی: با اینکه استرلیتزیا در بیشتر خاک ها قادر به رشد می باشد، خاک های قلیایی مناسب تر هستند. خاک گلدان را ا مخلوطی از خاک باغچه، پرلیت و کود دامی پر کنید تا گیاه رشد خوبی داشته باشد. چون گیاه آپارتمانی استرلیتزیا گیاهی گلدار است، لذا خاک مورد استفاده باید غنی و مغزی باشد تا بتواند گل های بیشتری را تولید نماید. همچنین باید دقت کنید خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد. همانطور که گفته شد در تابستان رشد و نمو گیاه متوقف می شود لذا در این فصل کوددهی اهمیت ندارد. اما در زمستان باید به طور منظم کود به اندازه کافی در اختیار گیاه قرار دهید.

تکثیر: تقسیم بوته و کشت بذر از روش های تکثیر استرلیتزیا است. گسترش این گیاه به روش تقسیم بوته کاری آسان و به صرفه می باشد که از بهار تا تابستان می توانید این کار را انجام دهید.

گلدان: هر سال یکبار می توانید گلدان گیاه را تعویض کنید. با این کار سرعت رشد گیاه بیشتر می شود. برای اینکه گیاه شاداب و سر سبزی داشته باشید، از گلدان های بزرگ و عمیق برای کشت استفاده کنید تا فضای کافی برای رشد و تنفس ریشه ها وجود داشته باشد.

گیاه استرلیتزیا

هرس: برگ و شاخه های زرد و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. ساقه های اضافی و نامرتب را در اوایل تابستان هرس کنید تا زیبایی گل افزوده شود.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی مرغ بهشتی

شپشک آرد آلود: این آفت بیشتر گیاهان آپارتمانی را مورد حمله قرار می دهد. وجود لکه های پنبه ای شکل در زیر برگ و ساقه ها حاکی از حضور شپشک است. شپشک با تغذیه از شیره گیاه آپارتمانی مرغ بهشتی باعث ضعیف شدن آن می شود. اگر جمعیت شپشک کم باشد می توانید با روش های خانگی مانند استفاده از محلول آب با صابون یا الکل آنها را از بین ببرید. اما در صورت بیشتر بودن جمعیت شپشک از سموم شیمیایی سیستمیک مانند کونفیدور یا حشره کش تماسی چون دیازینون و مالاتیون استفاده نمایید.

مگس سفید: به این حشره که سفید بالک هم گفته می شود، دارای بدن کوچک که بال های توسط پودر سفید رنگی پوشیده شده است. دقت کنید که حضور این آفت بر روی مرغ بهشتی می تواند گیاهان آپارتمانی دیگر را نیز مبتلا کند. مگس سفید در زیر برگ ها قابل مشاهده است و بیشتر از شیره گیاه تغذیه می کند. برای از بین بردن این آفت باید برگ های آلوده را از گیاه جدا کنید. همچنین می توانید با استفاده از صابون های حشره کش مانند پالیزین گیاه را آبشویی کنید. برای از بین بردن و سمپاشی این آفت می توانید از سموم غیر تکراری به صورت ماهیانه استفاده نمایید.

پوسیدگی ریشه: این بیماری زمانی اتفاق می افتد که ریشه گیاه به مدت طولانی در داخل خاک مرطوب و سنگین قرار بگیرد. در این حالت باید از آبیاری گیاه خودداری کنید و توجه داشته باشید که خاک از زهکش خوبی برخوردار باشد. گیاهانی که دچار پوسیدگی ریشه شده اند را باید از گلدان جدا کرده و ریشه های سالم را از ریشه های آسیب دیده و نرم جدا کرده و دوباره در خاک جدید کاشت.

لوله ای شدن برگ ها: کمبود آب در زمان گلدهی باعث لوله ای شدن برگ های گیاه آپارتمانی مرغ بهشتی می شود. کمبود آب نه تنها منجر به خشک شدن برگ می شود بلکه رشد گیاه نیز متوقف خواهد شد. لذا در زمان گلدهی استرلیتزیا را به طور منظم آبیاری کنید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

سوختن نوک برگ ها: بیماری های قارچی یکی از دلایل سوختن نوک برگ ها است. در اثر این بیماری لکه های سفید رنگی بر روی برگ ها ظاهر خواهد شد. باید از قارچ کش هایی مانند بنومیل، مانکوزب و کاپتان استفاده نمایید. این کار را هر 14 روز یکبار تکرار کنید تا بیماری قارچی به طور کامل از بین برود و گیاه دوباره طراوت خود را به دست آورد.

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdurgüvenilir mobil ödeme bozdurmasu tesisatçısıborder colliehtml nullednulled themes1xbet girişMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirme1xbetMobil Ödeme bozdurma Evde paketleme