بهترین ماشین های ظرفشویی در سال 99

کارآیی: ما این کار را اولویت بندی نکردیم ، زیرا همه آنها بسیار کارآمد هستند. تنها معیارهای ما نشان انرژی استار بود و اکثریت قریب به اتفاق ماشین های ظرفشویی واجد شرایط آن هستند. برای اینکه بتوانید مزایای بهره وری را به حاشیه برسانید: به شما بگوییم که کارآمدترین ماشین ظرفشویی (که یکی از گرانترین آنها نیز هست) ممکن است در مقایسه با یک مدل معمولی انرژی استار ، 10 دلار در سال برق صرفه جویی کند و کمتر از 1 گالن آب در هر چرخه طبیعی.
دفع زباله: بیشتر ماشین های ظرفشویی اکنون از فیلتر برای گرفتن ذرات مواد غذایی استفاده می کنند. فیلترها تقریباً هرگز شکسته نمی شوند ، فقط باید چند بار در سال تمیز شوند ، و به جلوگیری از بازتعریف مواد غذایی در چرخه میانی کمک می کنند. بعضی از افراد ماشین ظرفشویی را با ماسک (یا چرخ) برای ترشح زباله های مواد غذایی ترجیح می دهند ، اما به هر حال فقط تعداد معدودی از مدل ها آنها را در اختیار دارند. این ویژگی به طریقی یا دیگر راههای انتخاب ما را تغییر نداد.
گارانتی: بیشتر ماشین های ظرفشویی با ضمانت یک ساله که قطعات و نیروی کار را پوشش می دهد ارائه می شود. برخی از شرکت ها تضمین های طولانی تری را برای قطعات خاص ارائه می دهند – هرچند که قطعاتی نیستند که اغلب آنها را می شکنند. به هر حال هزینه نیروی کار به ندرت فراتر از سال اول است.
نقطه شیرین برای ماشین ظرفشویی با تمام ویژگی های مهم و مفید اما نفخ حداقل بین 650 تا 850 دلار است. بهترین مدل های موجود در این محدوده ، قابل اعتماد هستند و فضای رک انعطاف پذیر و بارگذاری زیادی دارند و از نظر عملکردی ساکت هستند اگر یک اتاق دور باشید.

برای پول کمتری می توانید ماشین ظرفشویی کاملاً مناسب تهیه کنید. آنها فقط تمایل دارند کمی بلندتر باشند ، یا ویژگی های کمتری را داشته باشند. اما کمتر از 450 دلار ، پیدا کردن واشر ای که معیارهای اصلی ما برای سر و صدای کم ، ویژگی های رک آسان ، ساخت و ساز جامد و یک وان ضد زنگ باشد ، دشوار است. آنها اکثراً مدل های وان پلاستیکی هستند و برخی از آنها حتی سنسور خاک ندارند.

خرج بیشتر می تواند چند ویژگی رکاب دستی مفید ، چرخه شستشوی فوق العاده سریع ، پیشرفت های زیبایی شناختی و در چند مورد ، قابلیت اطمینان و ماندگاری بهتر را برای شما به ارمغان آورد.

انتخاب ما: Bosch 300 Series SHEM63W55N

عکس: بوش
انتخاب ما
Bosch 300 سری SHEM63W55N
Bosch 300 سری SHEM63W55N
ساکت و آسان برای استفاده
با داشتن رک سوم و عملکرد آرام ، قابل اعتماد ، کارآمد و کارآمد Bosch 300 Series SHEM63W55N مانند ماشین ظرفشویی ممتاز عمل می کند ، اما با قیمتی میان رده به فروش می رساند. این مدل ضد زنگ ، کنترل جلو محبوب ترین سبک در ترکیب است.

760 دلار از Abt
764 دلار از Home Depot
Bosch 300 سری SHX863WD5N
Bosch 300 سری SHX863WD5N
همان دستگاه ، سبک متفاوت
سری 300 در 17 نوع ارائه می شود ، با پایان های مختلف ، دستگیره ها و ویژگی های جزئی. اما همه آنها به طور یکسان عمل می کنند. این نوع نوار دسته طراحی مورد علاقه ما است.

810 دلار از Abt
$ 804 از اتصال لوازم خانگی
ما فکر می کنیم سری جدید Bosch 300 SHEM63W55N بهترین ماشین ظرفشویی برای اکثر مردم است. قفسه های آن جادارتر و بارگذاری آن با تمام اشکال و اندازه ظروف نسبت به مدل های دیگر با این قیمت راحت تر است. Bosch برخی از قابل اطمینان ترین ماشین های ظرفشویی را ایجاد می کند و خدمات به مشتریان از میانگین کمک بیشتری می کند. این دستگاه به حدی آرام است که اکثر مردم به سختی قادر به شنیدن آن در حال اجرا هستند. گزینه شستشو و خشک یک ساعته با این قیمت بی نظیر است. و این مدل و همچنین هر ماشین ظرفشویی رده بالای را تمیز می کند و از آب و انرژی کمتری نسبت به بیشتر استفاده می کند. اگرچه در خشک کردن پلاستیک عالی نیست ، و کاسه های غلات غلیظ ممکن است به طور مرتب متناسب نباشند ، اما فکر می کنیم سری 300 ماشین ظرفشویی است که باعث شاد ترین افراد خواهد شد.

این قفسه ها بزرگترین مزیت سری 300 نسبت به رقبا هستند. آنها بزرگتر ، قابل تنظیم تر و بارگیری آسانتر از سایرین هستند. این امر بسیار مفید است اگر شما یک خانواده بزرگ داشته باشید یا میزبان تعداد زیادی از افراد خوشبو باشید و بخواهید بتوانید یک تکه بزرگ ظروف را به یکباره تمیز کنید. اما حتی اگر غذاهای کمتری برای تمیز کردن دارید ، فضای اضافی رکاب به شما اتاق جادوگری می دهد تا وسایل بزرگ یا عجیب و غریب را به درستی بارگیری کنید تا کاملاً تمیز شوند.

اکثر ظرفیت اضافی و انعطاف پذیری بارگذاری از رک سوم V شکل گرفته شده در بالای وان ناشی می شود. ما ده ها بررسی از صاحبان را خوانده ایم که عنوان رک سوم را به عنوان بهترین ویژگی در سری 300 و سایر ماشین های ظرفشویی ذکر می کند. مردم انواع مختلفی از کاربردهای مختلف را برای آنها پیدا می کنند. قفسه های سوم معمولاً سینی های کم عمقی هستند که مخصوص ظروف هستند و مطمئناً یکی از راه های استفاده از این قفسه است. به شما این امکان را می دهد که سبد کارد و چنگال به طور منظم را در قسمت پایین قفسه قرار دهید تا فضای صفحه و گلدان ها را آزاد کنید. اما رک سوم در سری 300 دارای یک غوطه در مرکز است که فضای اضافی را برای اسپاتول ها ، شلاق ها ، اندازه گیری فنجان ها ، درب های سایبان فنجان و مواردی از این دست باز می کند — موارد کمی قد بلند تر که در قسمت پایینی آن نقطه مشخصی ندارند. قفسه هایی که کاسه ها و لیوان های اضافی می توانند از فضای مناسب استفاده کنند. بسیاری از قفسه های سوم دیگر با این قیمت کاملا مسطح هستند ،

سینی پلاستیکی خاکستری با سه بخش
عکس: بوش
سری 300 همچنین دارای ویژگی تنظیم دستی در قفسه میانی (به نام RackMatic) می باشد که می تواند حتی در یک بار کاملاً بسته بندی شده ، فضای مخصوص وسایل بلند را باز کند. این سه تنظیمات ارتفاع دارد که می توانید برای هر 9 موقعیت ممکن ، به طور مستقل از هر دو طرف تنظیم کنید. بنابراین اگر یک گلدان بزرگ و عینک بلند دارید که باید آن را در همان بار قرار دهید ، می توانید رک وسط را به صورت شیب دار تنظیم کنید تا حتی در صورت داشتن قفسه سوم در آن ، میزان کافی برای هر دو وجود داشته باشد. بیشتر ماشین های ظرفشویی با این قیمت دارای قفسه های میانی قابل تنظیم هستند ، اما آنها فقط دو تنظیم دارند: بالا یا پایین ، هر دو طرف در همان ارتفاع ثابت هستند. ما همچنین می دانیم که ویژگی RackMatic نسبت به سایر قفسه های تغییر ارتفاع با این قیمت هموارتر است.

از آنجا که شنیدن مدل های سری 300 بسیار سخت است ، برخی از آنها یک نقطه قرمز را در کف مجاور قرار می دهند تا به شما اطلاع دهند که در حال اجرا هستند.

Bosch تا آنجا که می توانیم بگوییم برخی از قابل اطمینان ترین ماشین های ظرفشویی در این صنعت است. لوازم خانگی Yale میزان خدمات یک ساله این برند را 10.4 درصد اعلام کرده است. به طور خاص سری 300 از امتیاز متوسط ​​بسیار بالایی در حال حاضر برخوردار است ، با 4.6 ستاره (از پنج مورد) در 875 بررسیدر چند خرده فروش. این نشانه خوبی است که صاحبان جدید تجربه صافی را تجربه می کنند. رتبه بندی های مدل های قبلی بوش نیز بسیار خوب بود و در طول سال های متمادی بالا باقی مانده است ، و این نشان می دهد که قابلیت اطمینان میان مدت نیز بسیار عالی است. به عنوان مثال ، محبوب ترین نوع سری بهترین ماشین ظرفشویی 500 قدیمی ، میانگین 4.6 ستاره دارد که بر اساس بیش از 10،000 بررسی در چندین خرده فروش است. ما نمی توانیم چنین نرخ اطمینان قابل توجهی و یا رتبه های معتبر مالک را برای هر مارک ماشین ظرفشویی دیگر با این قیمت پیدا کنیم.

اگر سری 300 به تعمیر نیاز داشته باشد ، تحت پوشش یکی از ضمانت های بهتر و بخش های خدمات پسند مشتری در صنعت است. Bosch برای یک سال قطعات و نیروی کار را تحت پوشش خود قرار می دهد که در اکثر مارک ها استاندارد است. این مرحله کمتر متداول برای پوشاندن ریزپردازنده (یا مدار چاپی) و قفسه ها تا پنج سال طول می کشد ، و وان را برای طول عمر واحد ، گرچه هزینه کار نیست. این مشابه برنامه ضمانت KitchenAid است. کیفیت سرویس دهی به مشتری سخت تر است ، اما از آنچه می توانیم با خواندن هزاران بررسی از مالکین طی این سالها بگوییم ، به نظر می رسد خدمات مشتری Bosch تعارف و شکایات کمتری نسبت به برخی از مارک های رقیب دریافت می کند. مطمئناً ایده آل نیست ، اما به نظر می رسد این شرکت تکنسین ها را ارسال کرده و پیشنهاد می دهد تعمیرات را آسان تر از برخی مارک های دیگر انجام دهد.

سری 300 که به حجم فقط 44 دسی بل اجرا می شود به همان اندازه ای است که ماشین ظرفشویی واقعاً بی صدا است. اکثر مردم به سختی قادر به شنیدن آن حتی در حالی که در همان اتاق ایستاده اند هستند ، و تقریباً هیچ کس قادر نخواهد بود آن را از اتاقی دورتر بشنود. شبانه آرام تر از سر و صدای پس زمینه معمولی در یک حومه آرام است. بعضی از دارندگان نوشته اند که ماشین های ظرفشویی Bosch آنها خیلی ساکت هستند ، در ابتدا نمی توانند بگویند که آیا دستگاه خود را روشن می کند یا خیر. از آنجا که شنیدن مدل های سری 300 بسیار سخت است ، بیشتر مدل های دارای کنترل یکپارچه (پنهان) یک نقطه قرمز را روی زمین قرار می دهند تا به شما اطلاع دهند که در حال اجرا هستند. تعداد زیادی از ماشین ظرفشویی اکنون زمزمه می شوند ، اما سری 300 هنوز هم با چند دسی بل آرام تر از بیشتر رقبا است.

سری bosch m تا حدی برای نمایش پانل کنترل در بالای درب باز شد
مدل کنترل جلویی محبوب ترین نسخه از سری 300 است ، اما برخی از تنظیمات دارای یک صفحه کنترل مخفی (یا “یکپارچه”) در بالای درب هستند. عکس: بوش
فراتر از تنظیمات معمول / خودکار ، سنگین و شستشو ، اغلب چرخه های اضافی یا گزینه های شستشوی اضافی ماشین ظرفشویی مفید (یا استفاده نمی شوند). اما سری 300 دارای یک زوج است که ممکن است برخی افراد واقعاً ارزش آن را پیدا کنند. چرخه Speed60 می تواند ظرف تقریباً یک ساعت و تقریباً به اندازه یک چرخه شستشوی معمولی ، ظرفها را بشویید و خشک کنید. این کمتر از نیمی از زمان یک چرخه معمولی معمولی است (اگرچه از یک دسته بیشتر آب و انرژی بیشتری استفاده می کند). ما از سایر ماشین های ظرفشویی با این قیمت آگاه نیستیم که بتواند آن را خاموش کند. همچنین دارای گزینه ای فوق العاده خشک است که قرار است به پلاستیک خشک کمک کند (بیشتر در مورد آن در بخش بعدی). ما خودمان نتوانسته ایم آن را آزمایش کنیم و هیچکدام از بررسی هایی که تاکنون خوانده ایم چیزی در مورد آن ذکر نکرده است.

همه ماشین های ظرفشویی جدید وقتی به طور صحیح بارگیری می کنید و از مواد شوینده مناسب استفاده می کنند پاک کننده خوبی هستند. سری 300 نیز از این قاعده مستثنی نیست و سازمان های آزمایش در واقع دریافتند که از اکثر آنها قوی تر است. در بررسی خود از سری 300 ، Reviewed.com می نویسد: “یک بار دیگر ، بوش نزدیکترین ما به تمیز کردن کامل می شود.”

همه ماشین های ظرفشویی بسیار کارآمد هستند و سری 300 اسلایدها درست در وسط آن بسته کارآمد قرار می گیرند. این ماده در یک چرخه عادی در حدود 2.9 گالن آب در هر بار استفاده می کند و استاندارد انرژی 3 ستاره گالن در هر بار را ضرب می کند. و تخمین زده می شود که سالانه حدود 269 کیلووات ساعت برق مصرف کند ، که معمولاً برای ماشین های ظرفشویی میانی است و برای صدور گواهینامه انرژی استار ، زیر حد 270 کیلووات ساعت است. (این در واقع کمی انرژی بیشتری نسبت به مدلهای قدیمی بوش استفاده می کند ، بنابراین ما مثبت نیستیم.) چند دستگاه میانی و چندین واشر بسیار پر مصرف حتی انرژی کمتری مصرف می کنند ، اما تعداد کمی از آب کمتری مصرف می کنند.

فیلتر مش و سینی مش در اطراف آن در پایین ماشین ظرفشویی
سری 300 (و اکثر ماشین ظرفشویی های امروز) ضایعات مواد غذایی را در یک فیلتر مش ضبط می کنند. شما باید یکبار در ماه آن را بشویید تا هیچ گونه دست و پا بسته ای از بین نرود. عکس: Liam McCabe
نقص اما دلالان نیستند
شایع ترین شکایت در مورد ماشین های ظرفشویی Bosch (و به طور کلی ماشین ظرفشویی خشک کندانسور) این است که آنها در خشک کردن پلاستیک خیلی خوب نیستند. پلاستیک خیلی سریع خنک می شود تا رطوبت باعث شود در پایان چرخه به خودی خود تبخیر شود.

اگر پلاستیک مرطوب شما را آزار می دهد اما همه چیز را درباره سری 300 دوست دارید ، گزینه های دیگری دارید. Finish Jet-Dry Turbo یک وسیله شستشوی سوپاپ است که به منظور کمک به مواد پلاستیکی خشک در ماشین ظرفشویی های خشک کندانسور است. به هر حال باید از دستگاه شستشو استفاده کنید ، بنابراین ممکن است این فرمول را نیز امتحان کنید. همچنین می توانید گزینه فوق خشک را امتحان کنید. این آب شستشو را در دمای بالاتر از حد معمولی گرم می کند ، که می تواند به ظرف های پلاستیکی به اندازه کافی داغ بماند تا به اندازه کافی طولانی باشد تا بیشتر رطوبت را برای تبخیر مجبور کند. (اگرچه ما نمی دانیم که آیا گزینه فوق العاده خشک همه این کارها را خوب انجام می دهد.) یا اگر فوراً نیازی به تخلیه ظرف های خود ندارید ، می توانید فقط حدود یک ساعت پس از پایان چرخه آنها را در ماشین ظرفشویی بگذارید. تا خشک شوند. اگر درب ماشین ظرفشویی را باز کنید تا رطوبت کمی فرار کند حتی سریعتر کار می کند.

برخی از مردم شکایت دارند که بوش برای اجرای آن خیلی طولانی طول می کشد ، اما کاملاً طبیعی است – زمان چرخه در بین همه ماشین های ظرفشویی (معمولاً کمی بیشتر از دو ساعت) نسبتا سازگار است. در صورت عدم نیاز به شستشو به منظور جبران روند خشک شدن آهسته تر ، بوش در مدت زمان 15 دقیقه زمان خشک کردن بیشتر استفاده می کند. اکثر افرادی که ماشین ظرفشویی خشک کننده کندانسور دارند از آنها کاملاً راضی هستند. اما اگر قرار است آجیل را به شما منتقل کند ، مانند یک KitchenAid که دوست داریم ، یک ماشین ظرفشویی با گزینه ای از گرما خشک تهیه کنید . این تقریباً در پایان چرخه ظروف خشک استخوان را تضمین می کند.

برخی از دارندگان اظهار داشته اند كه قفسه های بوش بارگیری كاسه های غلات عمیق را دشوار می كند. این طور نیست که ماشین های ظرفشویی بوش فضای کمتری داشته باشند ، بلکه فقط این است که ظروف برای کاسه های باریک تر گذاشته شده اند. در خانه ، من فقط با صرفنظر کردن از نغمه ها با این موضوع سر و کار دارم. ظرفیت قابل استفاده را کمی کاهش می دهد اما کاسه های غلات من همیشه خوب می شوند و تمیز می شوند. هر ماه یک بار که بار کاملاً کامل داشته باشم ، آزار دهنده است اما بقیه وقت حتی به آن فکر نمی کنم. برخی از افراد راحت بودن از طراحی را سخت می دانند ، بنابراین اگر این یک دلال برای شما باشد ، این KitchenAid را که ما نیز دوست داریم ، بررسی کنید .

همانطور که فکر می کنیم رک سوم در سری 300 می تواند باشد ، بعضی ها آن را دوست ندارند. لازم است وسایل آشپزخانه را به صورت جداگانه داخل قفسه سوم بکشید تا فقط آنها را درون سبد معمولی کارد و چنگال پایین قرار دهید. بعضی از افراد فقط ترکیبی از بشقاب ، فنجان و وسایل آشپزخانه را شستشو می دهند ، بنابراین اتاق موجود در قفسه سوم برای ابزارهای عجیب و غریب برای آنها معنی چندانی ندارد. و رک سوم نیز می تواند به شیوه وسایل بلند در قفسه وسط قرار بگیرد ، اگرچه فکر می کنیم با رک قابل تنظیم سری 300 بسیار نادر است.

احساس ما این است که اگر خیلی وقت به رک سوم نیاز ندارید ، همیشه می توانید آن را بیرون بیاورید و در صورت لزوم آنرا بکشید. هیچ ماشین ظرفشویی دو پایه ای با این قیمت وجود ندارد که توصیه می کنیم بیش از سری 300 باشد ، بنابراین به ویژگی رک سوم مانند یک ویژگی Toss-in نگاه کنید ، اگر این کار باعث راحتی شما می شود.

مانند اکثریت قریب به اتفاق ماشین ظرفشویی های جدید که امروزه فروخته می شود ، سری Bosch 300 دارای فیلتر مش برای گرفتن تکه های بزرگی از مواد غذایی است به طوری که آنها دیگر روی ظروف شما ظاهر نمی شوند و پمپ ها یا جت ها را در ماشین ظرفشویی خود نمی گیرند. بوش توصیه می کند که یکبار در هر ماه یک بار در سینک آشپزخانه خود را بشویید ، اما معمولاً می توانید آن را بین چند ماه تمیز کنید (من این کار را انجام می دهم) و هنوز هم عملکرد عالی را حفظ می کنید. اگر نمی توانید ایده تمیز کردن فیلتر را تحمل کنید ، دو گزینه جایگزین مناسب وجود دارد ، اما ما قول می دهیم که حفظ فیلتر شما چیز بزرگی نیست.

سری 300 ، که در مارس 2017 منتشر شد ، اگرچه نسبتاً جدید هنگامی که برای اولین بار آن را توصیه کردیم ، از زمان عرضه ، بررسی های بسیار خوبی درباره مالک دریافت کرده است. نمایندگان داوری صفحه اصلی Depot به این واشر 4.9 ستاره (از پنج مورد) در حدود 100 بررسی ، اعطا می کند و 4.8 ستاره از نزدیک به 300 بازدید در سایت Bosch دریافت می کند. ما هنوز اطلاعات كافی نداریم تا بگوییم آیا سری 300 دارای نقایص تولیدی است. بله ، ما درمورد برخی از مشکلات طی سالهای متمادی با ماشین های ظرفشویی بوش به طور کلی شنیده ایم که معمولاً تابلوهای منطقی معیوب و سیم کشی هستند. اما براساس این آمار ، مارک های دیگر بیشتر مستعد نقص یا خرابی زود هنگام هستند ، به خصوص در مورد نشت ، بدتر شدن عملکرد تمیز کردن و خرابی زودرس مکانیکی. اگر این (یا هر) مدل را بر اساس توصیه ما خریداری می کنید و این مشکل را به شما می بخشد ، متاسفیم. ما با اطلاعات محدود بهترین کاری را می توانیم انجام دهیم. لطفاً در مورد آن به ما اطلاع دهید تا بتوانیم مسائل مشترک را پیگیری کنیم.

انواع مختلف
سری 300 (انتخاب اصلی ما) در 17 نوع ارائه می شود. اختلافات بیشتر زیبایی شناسی است و همه یکسان عمل می کنند. پرفروش ترین نوع دارای کنترل های قابل مشاهده و یک دستگیره فرسوده با پوشش ضد زنگ است. (این موردی است که ما بیشتر در این راهنما با آنها ارتباط برقرار کرده ایم.) اما آنها همچنین به صورت مشکی ، سفید یا پانل آماده و با دستگیره های حلزونی یا دسته های میله ای در می آیند.

برخی از مدل های خاص خرده فروش دارای ویژگی های اضافی هستند ، اما بسیاری از آنها اهمیت چندانی ندارند. کودکان خردسال ممکن است با دکمه های مدل های کنترل جلویی اشتباه بگیرند ، یا مانند یک سالن جنگل از دسته میله آویزان شوند. اما جدا از آن ملاحظات عملی ، انتخاب شما بیشتر باید به سلیقه شخصی کم شود ، بنابراین باید هر آنچه را که راحت هستید انتخاب کنید. این نمودار برای کمک به شما در مرتب سازی همه گزینه ها وجود دارد.

ضد زنگ سفارشی سفید سیاه
دسته نوار SHXM63W55N SHX863WD5N * SHXM63WS5N *** SHVM63W53N SHV863WD3N *
دسته دستمالی SHSM63W55N SHS863WD5N * SHSM63W52N SHS863WD2N * SHSM63W56N SHS863WD6N *
کنترل های جلو SHEM63W55N SHE863WF5N ** SHEM63W52N SHE863WF2N ** SHEM63W56N SHE863WF6N **

 • = سبد کارد و چنگال دو تکه ، گزینه شستشوی فشار قوی ** = سبد کارد و چنگال دو تکه ، گزینه شستشوی 30 دقیقه ای *** = دستگاه پخش کننده نرم کننده آب
  همچنین عالی: KitchenAid KDTM354ESS
  KitchenAid KDTM354ESS باز و پر از ظروف
  عکس: KitchenAid
  همچنین عالی است
  KitchenAid KDTM354ESS
  KitchenAid KDTM354ESS
  این KitchenAid در خشک کردن پلاستیک و نگه داشتن کاسه های غلات عمیق بهتر است ، هرچند که برای برخی از اقلام از ظرفیت کمتری برخوردار است ، و این برند به اندازه Bosch قابل اطمینان نبوده است.

700 دلار از Home Depot
KITCHENAID KDTM354ESS یکی دیگر از ماشین ظرفشویی بزرگ است که در خشک کردن پلاستیک بهتر از انتخاب های اصلی ما است. برخی افراد نیز فکر می کنند بهتر است مرتب کاسه های غلات را نگه دارید. با این وجود ، این ممکن است از انتخاب اصلی ما اطمینان کمتری داشته باشد ، و قفسه های آن کاملاً مطابق با همه کاره نیستند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>